Obecné články > Mé čtyři roky na SPŠMB

Mé čtyři roky na SPŠMB


Autor: Ondřej Svoboda


11. 12. 2022


!!! Na tuto školu ani nechoďte, pokud vás IT na 100% nezajímá !!!

Třetina mé třídy kvůli nezájmu o obor postupně odešla.

spsmb-fotka

Pokud tedy skutečně chcete studovat IT na SPŠMB, tak do toho jděte. Na této škole jsem studoval a maturoval během pandemie. Samozřejmě s vyznamenáním, které nebylo tak těžké získat. Maturoval jsem ve školním roce 2020/21, konkrétně 1. června 2021. Kdybych měl uchazeči o této škole něco říct... jo, jděte tam. Široko daleko to je jediná škola, která má takový obor. Pro mě to bylo obzvlášť skvělé, neboť se jedná o obor, který mě od dětství zajímá a samotná škola se nachází v docházkové vzdálenosti od mého bydliště. Takže volba byla jasná. 

Má čtyřletá zkušenost nebyla nejlepší, jelikož jsme přišli o jednoho velmi dobrého učitele odborných předmětů, kterého se bohužel nepodařilo nahradit. Byl zde pokus nahradit ho jedním idiotem, to nevyšlo. Pak zde byl další pokus, ale tentokrát jeho místo obsadil ještě větší, tentokrát vystudovaný idiot. Tento člověk byl naštěstí uklizen a odborné předměty v posledních ročnících již neučí. Do toho přišla pandemie a půlku třetího ročníku + v podstatě celý čtvrtý jsme strávili v Microsoft Teams.

 

Dnes IT na průmce mimochodem učí dva bývalí studenti, o jejichž schopnostech nepochybuji, takže situace je už mnohem lepší. Pokud vás IT skutečně zajímá, tak studium vnímejte jen jako něco komplementárního, nikoli jako něco prioritního. Tato škola vás sama o sobě mnoho nenaučí. Vykašlete se na literaturu a ostatní nepodstatné předměty. Pokud neznáte pravopis ze základní školy, tak vás ho už nikdo nikdy nenaučí. 

 

Zde shrnu jednotlivé ročníky a předložím svá doporučení, jak studentům tak kantorům.
 

První ročník

 

První ročník v IT oboru je o ničem – využijte tento čas, jak nejlépe můžete. Učte se základy programování, ideálně v Pythonu/Ruby, a hlavně se naučte jak pracovat s Linuxem. V profesním životě se vám to bude setsakramentsky hodit. Prostě si najděte technologii/programovací jazyk, který vás zaujme. Já jsem si vyzkoušel mnohé, chvíli jsem dělal v Javě/Spring Bootu, C#, Pythonu... pak jsem objevil Ruby a jeho webový framework Ruby on Rails. Byla to láska na první pohled.

Jinak co se týče samotné výuky v prvním ročníku, jedná se spíše o desátý ročník základní školy, jak uvedl další absolvent této školy. V prváku máte všelijaké ty zbytečnosti jako dějepis, chemii, fyziku... z odborného hlediska se naučíte pracovat s HTML a CSS, budete dělat Excel a Word. Ale ve výsledku toho za celý prvák nestihnete mnoho, můžete poděkovat akorát nesmyslnému ŠVP a nedostatku učitelů.

Dalším předmětem jsou PPC (pépécéčka) - psaní všemi deseti. Tento předmět většina žáků nenávidí a považuje jej (alespoň v prvním ročníku) za těžší než matematiku. Umět psát všemi deseti je to nejužitečnější, co si z prvního ročníku můžete odnést. Ušetří vám to v profesním životě spoustu času. Já jsem docela rychle uměl psát už ze základní školy, takže tento předmět nepředstavoval zas takový problém, dokonce jsem vyhrál i okresní soutěž. V češtině jsem se dostal na 400-450 úhozů za minutu, v angličtině v několikaminutových testech na 500-620. Ale trénoval jsem denně a opravdu jsem hodně psal - jinak se to nenaučíte. Na internetu je celá řada webových aplikací, kde se můžete vytrénovat.


Druhý ročník

Ve druhém ročníku se konečně dostanete ke skutečným odborným předmětům - Počítačové sítě a Programování.

Veškeré teoretické znalosti ze sítí využijete ve svém profesním životě. Druhák je (pokud se nic nezměnilo) stále jen a pouze teorie, ale užitečná teorie. Sítě jsou rozhodně mnohem důležitější teoretický předmět než například literatura. Takže sítě nezanedbávejte. Z celého studijního plánu se v mém případě jednalo o nejnáročnější předmět, té teorie je docela dost a ty nabyté znalosti jsou opravdu užitečné. Co se týče sítí, tak se tato škola nemusí ani trochu stydět, protože veškeré znalosti jsem použil ve svém profesním životě. Ale kdybych měl předložit nějaký návrh, tak bych těch sítí do studijního plánu přidal ještě víc, i na úkor ostatních odborných předmětů (kromě programování). Sítí zkrátka není nikdy dost.
 
Dále trochu zabrousíte do JavaScriptu v rámci předmetu WAP (webové aplikace, zkrátka "wapy"). Rozhodně užitečný předmět, nějaký ten základ by si každý student měl odnést, ale nijak bych to nehrotil.

Co se týče Programování - situace je nyní už lepší, alespoň co se učitelů týče. V mém případě jsme začínali s programovacím jazykem Java, což pokládám za velmi nešťastné rozhodnutí. Java je obrovská, Java je gigantická, Java je opuchlá. Dokud nezačnete s jazykem jako Ruby nebo Python, tak nebudete vědět, o čem mluvím. Java je zkrátka příliš těžkopádná. Trochu mě děsí představa, že se Javu na škole učí lidé, kteří na programování ještě ani nenarazili. A ještě když Javu učí někdo, kdo ji plně neovládá - v mém případě se jednalo o neaprobovaného učitele, který naštěstí už na škole nepůsobí.
 

Z tohoto předmětu jsem si odnesl hlavně nenávist vůči NetBeans. Postupně jsem se naučil pracovat s IntelliJ. Na škole se stále nachází pár učitelů, kteří prosazují NetBeans hlava nehlava, neboť v NetBeans se špatně spouští projekty napsané v IntelliJ :D Jen si to představte - píšete test v IntelliJ, pak ho odevzdáte učiteli, který by vám nejradši dal pětku jen kvůli tomu, že ho neumí v NetBeans spustit. Dva tito lidé na průmce stále učí, naštěstí jen ve druhém ročníku. Ano, vystudovaní lidé s titulem z pedagogické školy, kteří neumí spustit program v konzoli.

Dále se dostanete k předmětům Operační systémy a Hardware. V prvním předmětu budete pracovat s operačním systémem Windows na hlubší úrovni. Tento předmět mi toho sám o sobě moc nedal. Ve druhém předmětu občas sem tam rozeberete a sestavíte počítač, instalujete operační systémy... v podstatě se v obou předmětech nenaučíte nic, co už umíte, pokud se alespoň trochu před střední o IT zajímáte.

Ve druhém pololetí absolvujete dvoutýdenní odbornou praxi. Musíte si ji ale sami sehnat a zajistit. Celé to nedává zas tak smysl - v prvním ročníku máte nějaké to HTML, CSS... zkrátka základy. A pak máte jít do firmy na zkušenou, ale pouze na dva týdny. Praxe ve druhém ročníku nemá moc smysl - já osobně bych ji zrušil a tu časovou dotaci bych věnoval třetímu ročníku. Ale se vzdělávacím plánem zkrátka nic neuděláte - s tím se musíte smířit.
 

Třetí ročník


Začnu tím nejdůležitějším:
ZÚČASTNĚTE SE ERASMU !!!

Ano, ve třetím ročníku máte možnost vycestovat na 3 týdny do dalekých končin. Záleží jen na vašem prospěchu, zda se na Erasmus dostanete. Možná se toho budete trochu bát, ale garantuji vám, že nebudete litovat.
Ve třetím ročníku konečně začnete dostávat přes prsty, hlavně co se týče předmětu Počítačové sítě. Konfigurujete routery a switche v programu Cisco Packet Tracer a připravujete se na velmi užitečnou Cisco certifikaci, která vám pomůže při pohovorech. Zde opět záleží na učiteli. Ten, který nyní učí síte ve třetím ročníku, promrhá strašně moc času zbytečnostmi.
 
V rámci předmětu Operační systémy se (KONEČNĚ) dostanete ke GNU/Linux, v našem případě se jednalo o distribuci Debian. Linuxu na této škole bohužel není ani zdaleka věnováno tolik prostoru, kolik si zaslouží. Když už nějaký prostor dostane, tak se pohybujete výhradně v příkazové řádce. Na různá desktopová prostředí ani nenarazíte. Pokud se student o Linux nezajímá, tak si ze školy odnese akorát ten dojem, že se jedná o jakousi “Pandořinu skříňku” bez desktopového prostředí – stále nebude vědět, proč by měl Linux používat ve svém osobním životě. 

Odkaz na článek o desktopových prostředích

fotka virtualbox

Tato fotka je ze stránek školy - ve třetím ročníku budete v rámci virtualizace používat VirtualBox. Všimněte si prosím studentky vpravo nahoře - konzolový Debian se vykresluje pouze na velmi malé části monitoru. Zde je nutné podotknout jednu věc - i konzolový Debian se může po nainstalování VirtualBox Guest Additions vykreslovat na celém monitoru, ale z nějakého nepochopitelného důvodu to není vyučováno. Takže pokud si to nezařídíte sami, tak se vám to bude zobrazovat takhle špatně... 

 


Naučíte se pracovat s příkazovou řádkou, pohybovat se v adresářích, proberete nějakou teorii... ale nic moc si z toho neodnesete. Pokud se chcete naučit Linux, tak ho musíte používat jako svůj hlavní operační systém. Rozlučte se s Windowsem. Jinak se to prostě nenaučíte.

Během Programování se budete hlavně věnovat OOP (Objektově orientovanému programování), budete probírat třídy, dědičnost, polymorfismus... zde opět záleží na učiteli. Žádný vystudovaný idiot v třeťáku nyní už neučí, ale mou třídu jeden ještě bohužel učil.

Čtvrtý ročník

Hlavně v předmětu Počítačové sítě se jedná o velký šok. V našem případě jsme dostali nového učitele, který měl podstatně vyšší nároky než ten předešlý. Do toho je nutné si přičíst ještě fakt, že jsme na jaře 2020 o velkou část výuky přišli a opravdu jsme nebyli ve formě. Ale to se samozřejmě netýkalo jen sítí, ale obecně všech předmětů. No opravdu bylo co dělat. Na začátku dostanete nějaký ten test na IP výpočet, občas děláte v Cisco Packet Traceru, ale hlavně začínáte konfigurovat síťové služby v prostředí Windows Serveru a Debianu. A to vše s pěknou dávkou teorie. U tohoto předmětu opravdu nepodceňujte přípravu. Na maturitu jsem se docela dost učil a neměl jsem žádný problém.

Každopádně mám k tomuto předmětu výhrady. O teoretické části nepochybuji, jedná se o velmi relevantní znalosti. Co se mi ale nelíbí, je část praktická. V rámci praktické části konfigurujete na Linuxu síťové služby (1. pololetí), pak přejdete na Windows Server (2. pololetí). Co se týče Linuxu, tak bych konfiguraci síťových služeb (DNS, DHCP, mail server, web server, iptables) značně omezil - k těmto věcem bych nováčka v ostrém provozu nikdy nepustil.

Ve čtvrtém ročníku bych se v rámci předmětu Počítačové sítě výhradně zaměřil na Windows Server a Linux bych zcela vypustil. Podstatně by se tím zvýšila možnost uplatnění absolventů. Windows Server hojně používají firmy a nabídek práce je dost.
 

  • Ve čtvrťáku máte možnost (pokud se nic nezměnilo) vybrat si dlouhodobou maturitní práci (DPMP), vyhnete se tak praktické zkoušce z jednoho odborného předmětu, který si můžete vybrat. Zda DPMP dostanete záleží jen na vašem prospěchu. Studenti většinou dělají webovky (i web školy byla DPMP).

 

 

Doporučení


Na této škole se probírá mnoho věcí, ale žádná z nich se neprobírá pořádně.


To je podle mě největší problém této školy. Je to takový guláš. Máte předměty Hardware, Počítačovou grafiku, Elektrotechniku, Operační systémy, Sítě, Programování, Databáze... všechno má svůj prostor a absolventovo vzdělání je příliš obecné. Pokud se nevyprofilujete sami, nikdo to za vás neudělá. Najděte si oblast, která vás nejvíce zajímá. Trochu Linuxu, trochu databází, trochu programování... pak si jdete po maturitu, jenže po maturitě zjistíte, že vlastně nic pořádně neumíte. Škola bohužel studenty k samostatnosti nenabádá. Také jak by mohla - většina kantorů má pouze pedagogické vzdělání a neexistující zkušenosti z praxe, alespoň co se IT oboru týče. Ale s příchodem nových učitelů za poslední dva školní roky se situace podstatně zlepšila. 

Odborné předměty nejsou nikterak vzájemně provázány

Nejlepší by bylo studentům obstarat virtuální stroj, pronajmout nějaké levné domény a nechat je si s tím pohrát. Nakonfigurovat web server, HTTPS, SSH přístup... takto by bylo možné propojit celou řadu předmětů - Vývoj webových aplikací, Operační systémy, Počítačové sítě, Programování... výsledky své práce by ihned viděli přímo na internetu.


Snažte se ty čtyři roky nepromarnit.


Najít práci v IT hned po maturitě je docela peklo (vlastní zkušenost) a chce to silné nervy. Není to žádná procházka růžovou zahradou, jak vám všichni od dětství říkají. Seznamujte se, navazujte co nejvíce kontaktů, v oboru i mimo obor. Dělejte si projekty, udělejte si svůj web, vše dávejte na GitHub. Usilujte o co nejlepší rozvoj svých měkkých dovedností. Firmy nechtějí všeuměla, který má problém mluvit. Firmy chtějí týmové hráče. Měkké dovednosti jsou stejně důležité jako odborné.

Řeknu to na rovinu. Pokud se o IT nezajímáte nebo nejdete po maturitě na VŠ, tak jste v koncích, bez pardonu. Můžete jít dělat možná tak technickou podporu (2 spolužáci), jít pracovat na poštu (1 spolužák) nebo se stát OSVČ (já). Pár lidí šlo dál studovat (vím o dvou). Každopádně na práci v oboru můžete po střední zapomenout, pokud se budete spoléhat jen a jen na tuto školu.

Zastávám ten názor, že po čtyřletém odborném vzdělání by nemělo hledání práce v oboru představovat žádný problém. Učitelé se ale do tohoto oboru bohužel nehrnou, což naše třída strašně odnesla, plus do toho přišla pandemie. Každopádně na průmce tak dobrá situace jako nyní, co se alespoň kvalifikovaných učitelů týče, již velmi dlouho nebyla. Dva bývalí studenti, dále několik mladých učitelů se skvělou odbornou kvalifikací. Zkrátka žádní vystudovaní idioti, kteří ještě bohužel učili mou třídu, vás ty nejdůležitější předměty už učit nebudou.

Nespoléhejte na žádný systém, ani na školu, ani na učitele, zkrátka na nikoho a na nic. Realita je zkrátka trochu jiná, než vám od dětství všichni říkají.  IT platí dobře, to ano, ale každá koruna je vydřená a ne každý na to má. Někteří lidé si až během studia uvědomí, že to není jejich šálek kávy, ale to je už kolikrát pozdě. 

Slova na závěr

Po úspěšném absolvování studia tohoto oboru zakončeného maturitní zkouškou se, pokud budete dobří, stanete součástí úspěšné a velmi dobře placené skupiny „ajťáků." - tak praví ředitel Bohata na stránkách SPŠMB. Ano. Pokud budete dobří. Pokud. Budete. Dobří. 

Ředitel to moc dobře ví, ale absolvování tohoto oboru na této škole vám negarantuje pracovní místo v oboru. To prostě musíte pochopit. Musíte na sobě během těch 4 let pracovat. Jinak budete mít velké problémy. K tomu vás ale nikdo nepovede, musíte se vést sami. Na tuto školu se rozhodně nespoléhejte.

Já sám jsem to trochu podcenil, byl jsem naivní, příliš jsem důvěřoval systému a po maturitě jsem opravdu měl co dohánět. Ale vesměs se mi to podařilo. Znalosti, které mi dala tato škola, představují jen asi tak 15 % veškerých dovedností, které nyní ovládám. A to jsem byl jedničkář, co studoval s vyznamenáním. Dokonce jsem byl zvolen nejlepším žákem školy. Snažte se tomu jedničkaření tak nepropadnout, jako jsem tomu propadl já. Pokud vás učí idioti, tak jsou jedničky bezcenné. Ano, hezky se na ta vysvědčení kouká, ale jinak je to naprosto zbytečné. A nás učili, až na pár vyjímek, samí idioti. Nikdy nezapomenu. Velká část učitelů zkrátka nemá nejmenší ponětí o světě tam venku, mimo školní škamny. A učitelé s pedagogickým vzděláním už vůbec ne.

Naše třída nedopadla nejlépe a byla velmi špatně vedena. Výsledek tomu odpovídá. Když vynechám sebe, tak z celkových 17 maturantů pracují v oboru (když vynechám technickou podporu) jen dva nebo tři. Opravdu není nutné studovat 4 roky IT na střední, aby člověk skončil na technické podpoře, nebo v tom horším případě dokonce na poště. Je to docela škoda a vypovídá to o selhání této školy.

Mám několik známých z jiné, bohužel podstatně lepší IT školy. Možná by vás zajímalo, jaké to bylo tam? Už jen třetina tamější třídy pokračovala na FIT ČVUT. Zbytek pracuje. A opravdu ne na poště.

Pokud je možné v rámci čtyř let na jiné střední škole poskytnout skvělé vzdělání, tak nevidím žádný důvod, proč by to nebylo možné i na SPŠMB.

Ale nenechte se těmito větami odradit. Situace je již podstatně lepší.

To je asi tak všechno, co jsem chtěl říct.