Sem píšu své každodenní postřehy a dojmy, které jsou příliš krátké pro samostatné články. Samozřejmě bez politické korektnosti.


středa 22. 02. 2023

Nintendo Switch je ta nejlepší konzole, jaká kdy byla stvořena. Change my mind.


středa 15. 02. 2023

Linux se nevyučuje na základních školách. Nevyučuje se ani na středních. Učitelé jej neznají. Proč? Kde se stala chyba? Jsme zaostalí. Naše školství je zaostalé, naše pedagogické fakulty se zasekly někde v Rakousku-Uhersku


pátek 10. 02. 2023

Na svém druhém počítači mám Windows 11. Používám jej k jedinému účelu - hraju na něm hry. Ale i tak mi občas překáží. Třeba jako tuhle nedávno jsem odinstaloval OneDrive. Asi za dva týdny jsem si všiml, že je OneDrive zpět, aniž bych o to stál, a to bez jakéhokoli upozornění.

Odmítám používat software, který nerespektuje má rozhodnutí. Windows používám jen a jen k hraní. U některých her má wine stále podstatně horší výkon... kdybych měl dvě grafické karty, mohl bych jednu skrze GPU passthrough předat virtuálnímu stroji. Ale to je jedno 


středa 08. 02. 2023

Francie chce nezletilým zatrhnout pornografii. Lidé si budou muset do mobilů nainstalovat certifikát, který ověří jejich věk. Zajímalo by mě, jestli jsou tamější politici idioti, nebo jestli informačním technologiím skutečně nerozumí.

Divil bych se, kdyby prostá HTTP proxy nezvládla toto omezení obejít. Nakonec se stane totéž, co se stalo se Z-Library; útěk před cenzurou vzbudí vyšší zájem o technologie, mezi které patří právě třeba Tor.


úterý 07. 02. 2023

Naše opozice svým jednáním popírá realitu. Šílený schodek je fakt, nikoli představa. Peníze nemáme, žijeme na dluh. Opozice se nijak neliší od toho šílenství, které tady vládlo 40 let. Představitelům Akce Nespokojených Občanů de akorát o moc, nikoli o blaho naší země.


pátek 03. 02. 2023

Vyšel nový Samsung Galaxy S23. 23 tisíc korun za 3 roky podpory. Slibují 4 Android aktualizace, ale jelikož Android 14 vyjde někdy na podzim, skončí podpora tohoto zařízení někdy v roce 2026. iPhone 8 v září oslaví 6 let softwarové podpory. Proč Android tak zaostává? Je to marketingové rozhodnutí, nebo to lze opodstatnit objektivními důvody?


pátek 03. 02. 2023

Vzpomínám na legendární výrok bývalé ministryně Novákové o drahých mobilních datech, za která si údajně můžeme sami, protože preferujeme Wi-Fi. Jsem rád, že se v posledních sněmovních volbách dostali k moci více kompetentní, rozumově schopnější lidé.


čtvrtek 02. 02. 2023

Neustále git add -A, git commit, git push, git clone, rails db:migrate:reset, rails db:seed... nic nemerguju, nedělám v týmu. Nasadit novou verzi tohoto webu mi zabere jen 6 sekund. Dříve jsem používal Capistrano, ale upustil jsem od něj. Všechna data mám v seeds.rb, takže i kdyby se někomu podařilo na můj web dostat a vše smazat, nic by to neznamenalo a nezpůsobilo by to žádnou permanentn škodu.