Autor: Ondřej Svoboda
23. 01. 2023
Chytré reproduktory
Amazon sleduje veškerou aktivitu domácností, které používají chytrý reproduktor s virtuálním asistentem jménem Amazon Alexa. Tento "virtuální asistent" zasílá data o vašich hlasových příkazech přímo na servery Amazonu. Amazon díky tomu ví, kdy zapínáte a vypínáte chytrou žárovku. Ví, kdy otevíráte dveře pomocí chytrého zámku. Amazon ví, kdy se vracíte domů a kdy odcházíte. Ba co víc, Amazon ví, kolik času trávíte doma.
"Because much of Echo's intelligence lies in the cloud, significant functional enhancements can be made to Echo without updating the software version it is running. For example, in April 2015, the Echo added the ability to give live sports scores without updating the software version running on the device." - Wikipedie
Amazon je schopen vzdáleně, během samotného běhu aktualizovat své chytré reproduktory a dodávat jim nové funkce, aniž by po tom uživatel toužil. Co Amazonu brání změnit tyto reproduktory v dokonalý odposlech? Pro takovou formu sledování aktivit koncového uživatele máme jen jedno slovo - spyware.
Chytré hodinky
Megakorporace až doposud nedisponovaly žádným prostředkem, díky kterému by měly k dispozici konkrétní informace o zdravotním stavu svých uživatelů.
Váš telefon ví, kdy chodíte spát. Váš telefon ví, kdy se probouzíte. Váš telefon ale sám o sobě sbírá naprosté minimum dat o vašem zdravotním stavu. Toto "prázdné místo" se úspěšně podařilo zaplnit uvedením chytrých hodinek na světové trhy.
Chytré hodinky vás znají na mnohem intimnější úrovni. Chytré hodinky znají vaši tepovou frekvenci za celé dny, týdny, měsíce, roky. Chytré hodinky shromažďují data o vašich spánkových cyklech. Znají hladinu kyslíku ve vaší krvi. Znají i váš krevní tlak. Novější Apple Watch mohou sledovat i menstruační cyklus.
Apple vás zná mnohem lépe než váš ošetřující lékař.
A lidé... lidé tato chytrá zařízení dále vesele kupují. Za tato zařízení se neplatí pouze penězi, ale především soukromím. A koncový uživatel je celý šťastný, že má chytré hodinky, nevědomky, že kromě financí zaplatil i informacemi o svém zdravotním stavu.
Apple vás svým špičkovým psychologickým přístupem donutí toužit po nejnovějších produktech. I já tomuto šílenství občas propadám. Často se dívám na recenze Apple produktů. Ti recenzenti... usmívají se, jako kdyby zažívali nejlepší chvíle svého života. Narazit na objektivní, kritické, ale zároveň vysoce sledované video, je nemožné.
Steve Jobs byl ďábelský génius.
Co o Steve Jobsovi, po jeho úmrtí, řekl zakladatel Free Software Foundation, Richard Matthew Stallman?
"Nejsem rád, že zemřel. Jsem rád, že je pryč. ... Stevu Jobsovi se podařilo vymyslet, jak postavit počítače, které jsou ve skutečnosti stylovým, elegantním vězením pro koncové uživatele. ... Steve Jobs ublížil světu, protože se mu podařilo přesvědčit lidi, aby běželi do obchodů si koupit tato softwarová vězení. To je velmi nebezpečné a proti tomu bojujeme."
MacOS posílá Applu data v každou chvíli, kdy na svém Macu spustíte jakýkoli program. Tato data obsahují certifikát vývojáře => většina vývojářů se proslavila jednou jedinou aplikací (jako je například Tor) => Apple ví, respektive je schopen s vysokou pravděpodobností určit, jaké aplikace na svém MacOS spouštíte.
https://sneak.berlin/20201112/your-computer-isnt-yours/
Korporace chtějí vaše data. Chtějí data o vašem zdravotním stavu, chtějí data o vašem životě. Čím více dat získají, tím se zlepší jejich marketing a celkový výdělek. Korporace vás chtějí poznat, chtějí znát vaše názory a preference - chtějí vaše peníze, chtějí vám doporučovat produkty, po kterých toužíte, aniž byste o tom věděli.
Veškerá data, ke kterým se korporace dostanou, mají jeden jediný účel - zvýšit příjmy. Chytré hodinky/gadgety/nazvěte si to jak chcete, jsou jen dalším, mnohem sofistikovanějším způsobem, jak se k těmto informacím dostat. Nejedná se o technologické vymoženosti, jedná se o spyware v tom nejhorším, nejodpornějším smyslu, za který lidé ještě rádi zaplatí.