Tech > Google předává historii vyhledávání úřadům

Google předává historii vyhledávání úřadům


Autor: Ondřej Svoboda


17. 01. 2023


big-brother-watches

V srpnu 2020 skupina teenagerů zapálila dům v Denveru. Zemřelo celkem 5 členů senegalské rodiny, včetně 2 dětí. Maskovaní pachatelé ujeli ve voze a nezanechali žádné stopy. Tři podezřelí již byli identifikováni. Jak se to policistům podařilo?

Policii se dlouho nedařilo identifikovat žádného z pachatelů. Postupně přešla na velmi kontroverzní metody. Nejprve policie požadovala po mobilních operátorech veškeré údaje o telefonech, které se ve chvíli spáchání trestného činu nacházely v okolí 1 míle od místa činu. Postupné porovnávání zaznamenané intenzity signálu v daném časovém intervalu se směrem úprku policii pomohlo omezit původní vzorek 7 000 telefonních čísel na 33 čísel.

Policie tady ale neskončila, neboť požádala Google o identifikační údaje všech účtů, které si vyhledaly adresu místa činu za posledních 14 dní před spácháním trestného činu. Google tato data poskytl. Tato data obsahovala jména tří teenagerů a jejich telefonní čísla, neboť každý Google účet musí mít přiřazené telefonní číslo. Policie tato data porovnala se zbylými 33 telefonními čísly. Došlo ke shodě a tři teenageři byli zatčeni. Jeden z nich se k trestnému činu nakonec přiznal. 


V roce 2019 federální vyšetřovatelé ve Wisconsinu hledali muže, který se podílel na únosu a na pohlavním zneužití nezletilé osoby. Ve snaze dostihnout pachatele se vyšetřovatelé obrátili na Google s žádostí o poskytnutí informací o všech osobách, které v uplynulém roce vyhledávaly jméno oběti, příjmení její matky nebo adresu bydliště. Google tato data vyšetřovatelům poskytl. Bohužel se nezjistilo, kolika uživatelů se tato data týkají.


Nepíšu, co si o tom všem máte myslet. Věřím, že každý čtenář je schopen si vytvořit vlastní názor.