Autor: Ondřej Svoboda
02. 12. 2022
Optimalizace pro vyhledávače (Search Engine Optimization) je v tomto věku snad to nejdůležitější, na co se začínající firmy musí zaměřit. Úkolem vyhledávačů je dostávat co nejrelevantnější informace z internetu přímo k návštěvníkovi po odeslání dotazu. SEO se zaměřuje hlavně na jedno - dostat vás na přední místa. Je zde několik možností, jak toho dosáhnout.
SEO lze rozdělit na dva druhy - On-Page a Off-Page. Začneme tím prvním
Tím nejdůležitějším faktorem je titulek. měl by definovat obsah dané stránky, ve výsledcích vyhledávání se zobrazuje jako text odkazu. Titulek se umistuje do kodu stránky, konkrétně do hlavičky. Titulek by měl mít ideálně pod 60 znaků.
Doplňuje titulek stránky a ve výsledcích vyhledávání se zobrazuje pod titulkem.
Důležitým faktorem jsou hlavně nadpisy. HTML značky H1 až H6. H1 je ten nejdůležitější a měl by být na každé stránce celého webu přítomen pouze jednou.
Obrázky by měly mít svůj alternativní popis - alt. Ten pomáhá crawlerům rozeznat, co se na obrázku nachází. On-Page SEO také může ovlivnit datová velikost obrázků, nebot příliš veliké obrázky zpomalují načítání webu
Responzivní design dnes patří mezi samozřejmosti každého moderního webu. At se jedná o mobil, tablet nebo počítač, web by se měl zobrazovat vždy dobře a měl by být v každém případě čitelný.
Další důležitější zásadou je použití klíčových slov v cílové URL webové stránky. Některé vyhledávače, jako například Seznam, cílí i na samotný název domény.
web.cz/2-1231/123 - špatně
web.cz/nazev-kategorie/nazev-prispevku - správně
Správný web by měl být provázán a měl by mít hierarchickou strukturu - návštěvníkovi vždy ideálně musí stačit maximálně 3 kliknutí, aby se dostal k jakékoli informaci na webu. Jednotlivé příspěvky by měly být navzájem propojeny přes interní odkazy, at už se jedná o kategorie, čili takzvaný breadcrumb.
Web >> Kategorie >> Příspěvek
Pokud chcete mít skutečně skvělé On-Page SEO, je nutné se těmto dvěma technologiím (alespon zatím) velikým obloukem vyhnout. Co se týče vyhledávače Google, tak se již naučil procházet jednostránkové webové aplikace, které jsou z 95 % JavaScript. Většina vyhledávačů ale stále neumí zpracovávat JS soubory. Co se týče Ajaxu, tak bych ho používal jako šafránu. Ale koneckonců On-Page SEO není ani zdaleka všechno.
Jedná se o externí vlivy, které se velmi podílejí na celkové pozici vybrané webové stránky. Do této kategorie patří hlavně budování zpětných odkazů, tedy odkazů, které na váš web odkazují z jiných webových stránek. Kromě samotného linkbuildingu sem dále patří reputace stránky, její důveryhodnost a hlavně geografická poloha návštěvníků stránky - Google upřednostňuje lokální podniky a živnostníky před konkurencí s několika tisíci zpětných odkazů.
Budování zpětných odkazů (Linkbuilding) je ten nejdůležitější faktor, na jehož základě se vyhledávače rozhodují. Vaše pozice ve výsledcích závisí z 80 % na počtu a hlavně na kvalitě zpětných odkazů a celkové autoritě vašeho webu.
Linkbaiting je cílené tvoření obsahu hlavně za účelem získání co největšího počtu backlinků. Nejčastěji se jedná o články, dotazníky a podobně. Jedná se o legitimní způsob linkbuildingu.
Narazil jsem na celou řadu marketingových agentur, které se účastní tzv. spamdexingu - black-hat SEO, což je účelová manipulace vyhledávačů.
Spam blog
Mnohé marketingové agentury si vytváří další a další WordPress weby/blogy, jejichž jediným skutečným účelem je link-building. Takový blog vypadá jako naprosto legitimní stránka, ale často nemá žádnou kontaktní podstránku, zkrátka nic, co má každý legitimní web. Je tam přítomno pár článků, které vyhledávač označí za plně legitimní. Ale co dál? Jeden či dva články z deseti mají dofollow link na jeden jediný web - web oné marketingové agentury.
Samozřejmě to nemusí být jen marketingová agentura. Narazil jsem na celou řadu živnostníků, kteří si pro každou svou zálibu zložili web, který odkazuje zpět na jejich hlavní, podnikatelský web. Koupit doménu a spustit WordPress také není zrovna finančně náročné.
Linkfarmy
Odkazové farmy jsou uzavřené weby plné odkazů na další weby. Jejich jediným účelem je získání velkého množství zpětných odkazů. Díky tomu může docház et k lepšímu umístění daných stránek ve výsledcích vyhledávání. Každopádně se ale jedná o podvodnou techniku, kterou vyhledávače při odhalení penalizují.