Autor: Ondřej Svoboda
16. 01. 2023
Tento článek reprezentuje pouze mé osobní přesvědčení a postoje, které pokládám za pragmatické a v souladu s FOSS principy. Jsem fanda FOSS, nikoli fundamentalista. Pokud nevíte, co FOSS znamená, tak tento web raději ihned opusťte.
Absence sideloadingu
Důvodů, proč si pořídit iPhone, pro mě osobně každým rokem moc nepřibývá. Tím největším protiargumentem je postoj samotného Applu, který vytrvale odmítá sideloading. App Store je tím pádem takové hezké softwarové vězení. Apple má neomezenou kontrolu nad schvalováním a distribucí aplikací na svých mobilních zařízeních. Jedná se v podstatě o diktaturu, viz. kauza Epic Games vs Apple.
Softwarová podpora
Co se týče iPhonů samotných, pokládám je za skvělá zařízení. Android telefony iPhonům z hlediska softwarové podpory stále ještě nekonkurují. Nejnovější verze iOS (16) je dostupná i pro iPhone 8, který se začal prodávat v září 2017. Android telefony stále mají co dohánět a v tomto případě nemám nic, co bych Applu mohl vytknout.
Samsung nedávno začal slibovat minimálně 4 velké Android aktualizace pro každý model z řady Galaxy, čímž překonal nynější sliby samotného Googlu. Nejnovějším Pixelům 7 a 7 Pro Google garantuje aktualizace Androidu do října roku 2025, bezpečnostní aktualizace do roku 2027.
Jak ven?
Pokud mám vynechat jailbreak, který na nejnovějších jablíčkových zařízeních navíc ani už není možný, tak uživatelům nezbývají žádné alternativy, jak se osvobodit od této nadvlády. Kdežto uživatel Androidu může vesele instalovat softwarové balíčky stažené z internetu, díky kterým si na své zařízení může nainstalovat například FOSS repozitáře, jako je třeba F-Droid. Apple tento přístup stále odmítá. Přes F-Droid repozitář lze stahovat a instalovat free & open-source aplikace, které na rozdíl od svých Google Play alternativ neobsahují žádný adware.
USB-C
Co se týče kvality jednotlivých aplikací, je Google Play zamořeno bloatwarem a adwarem. V této oblasti Apple Store svým uživatelům velmi usnadňuje život, neboť částečně rozhoduje za ně – Apple má oddělení, ve kterém je přezkoumávána každá aplikace, kterou její vývojáři chtějí umístit na App Store. Nejsem obeznámen s tímto postupem v případě Google Play, ale předpokládám, že se ani zdaleka nejedná o tak rigorózní proces jako v případě App Store. Apple takto chrání své uživatele před jejich vlastní stupiditou.
Co by mě přesvědčilo?
Povolit sideloading a zavést USB-C konektor. Pak budu o iPhonu skutečně uvažovat. Pevně doufám, že v příští generaci iPhonů již bude USB-C přítomno.
Opravdu bych si koupil iPhone?
Ne. Dělám si srandu.
Digitální stalking ze strany big techu
Většina lidí, zpravidla žen, zcela přirozeně, nemá ráda stalking. Že si je ale nahrává Apple, je nezajímá. Že je pracovníci Applu poslouchají při souloži, je nezajímá.
Pár let zpátky se zjistilo, že virtuální asistentka Siri odposlouchává své uživatele a nahrávky posílá Applu. Jedna z nahrávek, kterou pracovníci společnosti Apple poslouchali, zněla jako soulož.
Odkaz na zpověď whistleblowera, který pro Apple pracoval - v angličtině
Jen musím dodat, že obsah první zpovědi je určen pro silnější povahy.
Další článek o těchto praktikách na The Guardian - odkaz
Po zveřejnění těchto článků Apple přiznal, že se Siri "omylem" občas sama od sebe aktivovala a odposlouchávala některé uživatele, i během soulože. Apple neupřesnil, kolika uživatelů se tato praktika týkala. Takže předpokládejme, že všech. Whistleblower měl jako denní kvótu zpracovat 1300 nahrávek. Za celou dobu, kdy pro Apple pracoval, zpracoval celkem 80 000 nahrávek. Ale... přečtěte si jeho zpověď. Připijím mu na zdraví. Takových lidí potřebujeme více a více.
Apple se omluvil a slíbil, že k tomu již nikdy nedojde. Je Apple upřímný? Můžeme takové firmě, vzhledem k jejím skandálům, vůbec důvěřovat? Nemůžeme. Siri odposlouchávala ve vypnutém stavu, kdy odposlouchávat nemá, což stačí každému moudřejšímu člověku k tomu, aby se rozhodl, zda Apple produkty používat či nikoli.
Před Siri se nelze bránit. Siri je proprietární, nesvobodný software. iOS je proprietární, nesvobodný software. Apple má plnou kontrolu nad vašim proprietárním, nesvobodným zařízením. Můžete důvěřovat výrokům samotného Applu, ale nikdy nebudete mít jistotu, že tvrdí skutečnou pravdu. Neexistuje žádný způsob, jak si můžete ověřit, zda právě vás nyní nějaký zaměstnanec Applu neposlouchá.
iPhony jsou softwarová vězení
Applu nevěřím ani slovo.