Autor: Ondřej Svoboda
02. 12. 2022
WordPress je řešení pro davy. WordPress je supermarket. WordPress je neustálá recyklace výrobních postupů. Jedná se o open source redakční systém. Nejčastější se užívá pro blogy. Lze v něm vytvářet i e-shopy. WordPress má k dispozici okolo 60 000 pluginů, což jsou zásuvné moduly, které dodávají funkcionalitu vaší webové aplikaci. Proč se ale této platformě vyvarovat? Důvodů je mnoho, shrnu ty nejdůležitější.
1. Pomalé načítání
WordPress je proslulý pomalým načítáním obsahu webu. Čím více pluginů bude váš web používat, tím je pravděpodobnější, že se bude pomaleji načítat. Mnohé pluginy mají velmi špatnou optimalizaci. Veškeré následky neuváženého používání pluginů pak padají na hlavu jak zhotoviteli, tak zákazníkovi. Naprostá většina WordPress webů, na které jsem narazil, se skrze 4G připojení načítá déle než 5 sekund. Ideální doba načítání webových stránek je pod 2,5 sekundy. Dostat se na tento čas s WordPress řešením je velmi náročné, ne-li v některých případech přímo nemožné. Samozřejmě záleží na vývojáři, ale nějaký Jouda, který si za web účtuje pár tisíc, Vám opravdu dokonalý, velmi rychlý web nestvoří.
WordPress web Vám zvládne sestavit snad téměř každý trochu inteligentní člověk. Skutečně skvěle optimalizovaných WordPress webů jsem spatřil strašně málo. Toto řešení navíc ani nepoužívám. Jak jistě již nyní chápete, mám pro to své důvody.
Weby, které tvořím já, nepoužívají žádné pluginy ani podobné věci. Ručně stvořené weby jsou vždy ty nejrychlejší. Rychlosti načítání vždy věnuji velmi vysokou pozornost.
2. O WordPress stránky se musíte pravidelně starat
WordPress láká útočníky, pravidelné aktualizace jsou nutností.
Je velmi snadné zjistit, zda vaše webová stránka běží na WordPressu či nikoli. Celý internet denně prochází velké množství crawlerů, jejichž účelem je objevovat bezpečnostní díry. Myslíte, že vás budou o bezpečnostních dírách informovat? Ne. Jednoho dne vaše stránka zkrátka může z ničeho nic přestat běžet, což pro vás bude znamenat další výdaje na správu.
3. WordPress není úplně zdarma
WordPress se hodí hlavně na jedno – blog. Chcete vybudovat e-shop na WordPressu? Fajn, ale musíte počítat s tím, že existuje 700 různých pluginů jen na nákupní košík. A pluginy? Může je nahrávat kdokoli. Žádná cenzura, žádné bezpečnostní kontroly.
Mnoho z těchto pluginů zdarma má svou lepší, placenou verzi, kterou nabízí třetí strany. Takové pluginy nemusí být bezpečné a mezi jejich hlavní účel může patřit zkompromitování bezpečnosti vaší stránky. Pluginy ze třetích stran nejsou podrobeny žádnému code-review. Chcete platit za plugin, který je z bezpečnostního hlediska děravý jako cedník?
4. Bezpečnostní díry
WordPress je nejčastěji napadanou platformou pro tvorbu webových stránek, takže je důležité pečlivě spravovat aktualizace a zajistit bezpečnost vašeho webu. Pokud nemáte čas nebo znalosti na to, abyste se sami o svůj WordPress web starali, nebude WordPress vyhovovat vašim požadavkům.
Vývojář, který vytváří skutečný web na zakázku bez užití jakékoli platformy pro tvorbu webů (kterou je právě WordPress), má plnou kontrolu nad bezpečností webu a může velmi snadno vytvářet opatření k ochraně před útoky, spamem a dalšími hrozbami. S platformou, kterou je WordPress, je bezpečnost závislá na aktualizacích a opravách, které poskytují WordPress vývojáři. Vývojář, který vám dodá web ve WordPressu, nemusí vždy být schopen problém hned řešit a vytvořit záplatu.
5. Špatná zpětná kompatibilita mezi pluginy
Chcete, aby vaše stránka byla bezpečná? Musíte ji pravidelně aktualizovat. Přechod na nové verze WordPressu ale často rozbíjí celou aplikaci, za což můžete poděkovat pluginům, kterým chybí kompatibilita.
6. WordPress je komunitní projekt
WordPress nemá oficiální dedikovanou podporu. Problémy budete muset řešit sami, nebo vynaložit další zdroje na správu.
7. Omezené možnosti personalizace
Veškeré WordPress weby vypadají téměř stejně. Pokud si své stránky vytváříte sami, tak upravit vzhled stránek podle vašich představ bude velmi obtížné. WordPress poskytuje širokou škálu motivů a šablon, které je ale těžké upravit podle vašich představ, natož je kompletně předělat a vytvořit úplně nový vzhled vašich stránek. Pokud hledáte platformu s vysokou mírou personalizace a možností úprav vzhledu, tak vám WordPress moc vyhovovat nebude.
8. Špatná podpora
Člověk, který Vám vytvoří skutečný web na zakázku, svému produktu rozumí na mnohem hlubší úrovni, než kdyby se jednalo o WordPress řešení. Bude Vám ihned schopen pomoci s jakýmikoli problémy nebo otázkami, které máte.
9. Horší kvalita kódu
Skutečný web na zakázku má velmi často mnohem kvalitnější a mnohem efektivnější kód než kód, který je obvyklý pro platformy jako WordPress nebo Joomla. Hlavně díky tomu jsou weby na zakázku mnohem rychlejší a spolehlivější než weby postavené na redakčním systému, jako je třeba právě WordPress.
10. Špatná kontrola nad SEO
V případě, že máte skutečný web na zakázku, má vývojář plnou kontrolu nad tím, jak je jeho dílo navrženo pro vyhledávače a může velmi snadno přijímat opatření k optimalizaci pro vyhledávače tak, aby web dosahoval co nejlepších výsledků. S WordPressem máte sice určitou míru kontroly nad SEO, ale stále jste závislí na funkcích a možnostech, které jsou k dispozici v rámci této platformy.
WordPress zkrátka svazuje vývojářům ruce.
V tomto článku jsem Vám předal své názory a postřehy. Volba je ale jen a jen Vaše. Pokud se ale o svůj web nechcete strachovat, chcete něco skutečně kvalitního a nelíbí se Vám nevyhnutelnost dalších vynaložených prostředků na správu, je volba jasná.