Tech > Softwarové licence a nelicence

Softwarové licence a nelicence


Autor: Ondřej Svoboda


31. 01. 2023


Softwarové licence lze v zásadě rozdělit podle tří kritérií.

Proprietární licence

Licence pro proprietární software. Tyto licence omezují uživatelovu svobodu software používat, sdílet, modifikovat etc. Každý proprietární software ve většíně případů má svou vlastní licenci, která omezuje uživatelova práva.

stallman-angry

Je-mi-to-ukradené licence

Mezi tyto licence patří MIT, BSD a Apache licence.

Jedná se o slabé licence, které neznají slovo ne. Tyto licence se liší pouze v drobnostech, ale jejich hlavní myšlenka je totožná. Říkají jediné: Tady máte zdrojový kód a dělejte si s ním, co chcete. Použijte jej k vývoji proprietárního softwaru, nám to je jedno.

Unixový operační systém FreeBSD, který (očividně) podléhá BSD licenci, posloužil několika společnostem k vývoji celosvětově používaného proprietárního softwaru. Většina kódu FreeBSD se totiž stala základem celé řady proprietárních operačních systémů, mezi které patří všechny operační systémy společnosti Apple - macOS, iOS, iPadOS, watchOS, tvOS. Na FreeBSD je ale založen i operační systém pro konzole Playstation 3, PlayStation 4, PlayStation 5, ale i pro Nintendo Switch.

Copyleft licence

GPL - GNU General Public License a její jednotlivé verze.

Tato licence je přísnější. Zdrojový kód každého softwaru, který podléhá této licenci, musí být veřejný. Zde to ale nekončí. Jakkoli upravená a veřejnosti dostupná verze tohoto softwaru musí také podléhat GPL licenci. Tím se zamezí přesně tomu, co se stalo s FreeBSD - nepřijde žádná gigantická korporace a nevyužije tento kód k vývoji proprietárního softwaru.

GPL v zásadě říká: Tady máte zdrojový kód, můžete jej upravit, předělat a šířit. Pokud ale svou upravenou verzi zpřístupníte veřejnosti, máte povinnost zveřejnit její zdrojový kód a musíte jej zveřejnit pod stejnou licencí, tudíž GPL.

Co Android?

Android je založen na upraveném Linux kernelu, který podléhá GPL, tím pádem i Android kernel podléhá GPL. Zde to ale končí. Samotný kernel je svobodný, ale ta tlustá, objemná vrstva spywaru a trackwaru, kterou společnost Google vyvinula a se kterou je Android distribuován, je proprietární software.