Tech > Užitečné open-source aplikace nejen pro Linux

Užitečné open-source aplikace nejen pro Linux


Autor: Ondřej Svoboda


20. 01. 2023


Vyjmenuji zde pár velmi užitečných free & open-source aplikací, které dennodenně používám. Jiným se zde ani nevěnuji. Pokud vám některé z těchto aplikací usnadní život, stejně jako je usnadnily život mně, budu velmi rád.

stallman-happy

LibreOffice

Free & open-source alternativa Office 365. Některé části tohoto balíku nejsou stejně sofistikovány jako jejich Microsoft protějšky, ale 95 % uživatelů bude LibreOffice jistě stačit. Koneckonců i mně stačí.

Součástí je textový procesor Writer (náhrada Wordu), tabulkový procesor Calc (náhrada Excelu), prezentační nástroj Impress (náhrada PowerPointu) nebo nástroj pro správu databází Base (náhrada Accessu). LibreOffice na rozdíl od Microsoftu používá formát dokumentů OpenDocument s koncovkou .odt, ale také podporuje export těchto dokumentů do ostatních formátů, dokonce i do .docx.

LibreOffice je dostupný pro celou řadu operačních systémů, včetně Androidu i iOS. V některých Linuxových distribucích je dokonce předinstalován. Jedná se o jednu z nejpoužívanějších free & open-source aplikací na světě.

KeePassXC

Jednou z nejdůležitějších bezpečnostních zásad je používání různých hesel. KeePassXC je free & open-source program, který vám s tím pomůže. Podrobněji jsem se tomuto programu věnoval ve svém předchozím článku.

Pokročilé zásady bezpečnosti na internetu (odkaz)

Tento program je také dostupný v oficiálních repozitářích snad každé známější distribuce. Jen dodám, že i tento program lze v případě Linuxu ovládat přímo z terminálu.

vnStat

vnstat-screenshot

Jedná se o čistě konzolový monitor síťového provozu. Uchovává denní, měsíční a roční údaje o spotřebě dat. Údaje o spotřebě dat získává z procfs, což je speciální, virtuální souborový systém, který uchovává data o procesech. Během bootu je tento souborový systém připojen do složky /proc. Právě díky tomu je vnstat přístupný kromě roota i běžným uživatelům.

Pro ukládání dat používá SQLite3 databázi, která je defaultně umístěna ve /var/lib/vnstat/vnstat.db. (lsof | grep vnstat). Tento softwarový balíček je také dostupný v oficiálních repozitářích snad všech distribucí. 

Textový prohlížeč Lynx

lynx-googlecz

Lynx je plně použitelný textový webový prohlížeč. Podporuje cookies i HTTPS, ale nikoli JavaScript. Tento prohlížeč je obzvlášť vhodný k prohlížení webů v případě, že disponujete velmi pomalým internetovým připojením. Tento prohlížeč lze samozřejmě používat i přes SSH připojení ke vzdálenému počítači.

Co se týče samostatných cookies, tak před načtením jakéhokoli webu, který jimi disponuje, jste osloveni, zda je chcete povolit, odmítnout nebo navždy pro daný web zablokovat. Lynx je také snadno kompatibilní se softwarem pro převod textu na řeč.

Softwarový balíček lynx je také dostupný přímo v oficiálních repozitářích naprosté většiny distribucí.

Moon Buggy

moon-buggy-photo

Moon Buggy je jednoduchá ASCII hra, ve které se stáváte řidičem zmíněného vozidla (buginy) po měsíčním povrchu. Vaším úkolem je vyhýbat se kráterům a laserem ničit překážky (kameny), za což sbíráte body. Každá další úroveň je těžší a těžší a někdy jde opravdu o vlasy, musíte si správně rozvrhnout čas skákání společně s časem střílení.

Gameplay video na YouTube (odkaz)

Instalační balíček této hry (moon-buggy) je dostupný v oficiálních repozitářích téměř všech distribucí, stejně jako lynx. Tato hra se stala mou oblíbenou kratochvílí.

Prohlížeč logů lnav

lnav-screenshot

Od chvíle, kdy jsem na tento program použil, jsem přestal používat less nebo vim pro analýzu logů. Navigace v lnavu je v podstatě totožná s navigací, kterou každý uživatel zná z vimu. Ve výchozím stavu lnav zvýrazňuje veškeré syntaxe, kterým rozumí, ať se jedná o URL nebo SQL příkaz. Tento program rozhodně zkrášlí váš pobyt v konzoli.

Kromě zvýrazňování syntaxe lnav podporuje zobrazení několika logů v jednom terminalu zároveň a má built-in podporu pro různý typ logů, jako jsou třeba syslogy, logy Apache web serveru nebo logy ve formátu JSON. 

Tento balíček je také součástí většiny distribucí. Také má svou dedikovanou stránku s veškerou související dokumentací.

https://lnav.org/

Nástroj progress pro sledování průběhu manipulace se soubory

Jedním z estetických nedostatků příkazů pro přesun, kopírování nebo archivování souborů v konzoli je absence jakéhokoli zobrazení průběhu. Program progress tento nedostatek řeší.

progress-screenshot

Tento nástroj slouží pro zobrazení průběhu příkazů cp, mv, tar, dd, gzip, cat, grep a dalších. Jednou z funkcí je očekávaný zbývající čas. Tento nástroj pro svou činnost také používá složku /proc, stejně jako vnStat.

Nejprve jsem spustil příkaz na přesun .iso souboru, který jasně vidíte na snímku. Posunul jsem ho do pozadí pomocí &, následně jsem spustil periodické provedení příkazu progress s parametrem -w pomocí příkazu watch.

watch -n1 progress -w

Parametr -w vypíše odhadovaný zbývající čas do dokončení operace. Ale v mém případě proběhl přesun bohužel příliš rychle a větší soubor jsem v tu chvíli na svém zařízení neměl, takže se žádný odhadovaný zbývající čas nezobrazil. Ale pro demonstrační účely to snad stačí.

Více terminálů v jednom tty - tmux

tmux-foto

Pracujete často v terminálu? Nebaví vás přeskakovat mezi jednotlivými terminály pomocí Ctrl + Alt a F kláves a neustále se přihlašovat? Od toho je tu tmux, terminálový multiplexor. Díky tomuto programů můžete v jednom terminálu otevřít terminálů několik.

Samozřejmě máte plnou kontrolu nad jednotlivými terminály. Můžete je mazat, přeskakovat mezi nimi, můžete si nechat na celé ploše terminálu zobrazit hodiny... tento nástroj má velmi mnoho velmi užitečných funkcí. Pokud se často pohybujete v terminálu, je naprostou nutností se s tímto programem alespoň trochu naučit.

S tmuxem lze dělat psí kusy, cheatsheet na tmux má dokonce i svou vlastní stránku, pokud vás, stejně jako mě, nebaví neustále číst manuál.

https://tmuxcheatsheet.com/ 


Ještě mám pár aplikací, které si ale nechám na příště. Již tak je tento článek sám o sobě docela dlouhý. Každopádně všechny aplikace, které jsem v tomto článku zmínil, používám často. Věřím, že každému uživateli ušetří spoustu času a nervů.